Język:

"Let's get to know World Heritage" Poznajmy Światowe Dziedzictwo


 

Wspólnie z naszym Partnerami – Szkołami z Czech, Słowacji i Węgier rozpoczynamy realizację nowego projektu “Let’s get to know the World Heritage” – „Poznajmy Światowe Dziedzictwo”, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi uczniów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Memorandum
Memorandum

Uczestnicy:

 

  • Banska Stiavnica (Słowacja): Urząd Miasta i Szkoła Podstawowa Jozefa Horáka
  • Budapeszt (Węgry): Urząd Miasta i Szkoła Podstawowa – Óbuda Harrer Pál
  • Kraków : Urząd Miasta i Szkoła Podstawowa nr 2 im.św. Wojciecha
  • Kutna Hora (Czechy): Urząd Miasta i Szkoła Podstawowa Kamenná stezka

 

 

Rok szkolny 2015/2016 przyniósł kolejną odsłonę projektu. Tym razem gospodarzem będzie Kraków! Uczniowie i Nauczyciele z Czech, Węgier i Słowacjo odwiedzą naszą Szkołę. Spotkanie odbędzie się w maju.
Pierwszym krokiem na drodze przygotowań do wizyty jest przygotowanie pocztówek o naszym mieście. Zadaniem uczniów wszystkich czterech szkół partnerskich jest wykonanie prac w formacie pocztówek. Podczas majowego spotkania dzieci wymienią się pocztówkami.

21 – 25.05.2016
„World heritage and its people” – Kraków

 

Doczekaliśmy się kontynuacji projektu „Let’s get to know World Heritage”. Po rocznej przerwie uczniowie naszej Szkoły – Weronika, Emilka, Kajtek oraz Janek – spotkali kolegów i koleżanki z Czech, Węgier i Słowacji. Razem odkrywaliśmy piękno naszego miasta i poznawaliśmy jego historię.

Pierwsze spotaknie upłynęło pod znakiem gier integracyjnych. Po pierwszej wymianie informacji oraz zjedzonej kolacji :) zagaliśmy w znane wszystkim "Kalambury" oraz z popularną grę karcianą "Dobble" - wersję wykonaną specjlanie na nasze spotkanie. Oczywiście wszyscy porozumiewaliśmy się w języku angielskim, więc cały projekt był dla nas dodatkowo praktycznym testem umiejętności językowych. 

Uczniowie naszej Szkoły wykonali pocztówki w ramach szkolnego konkursu plastycznego „Pocztówka z Krakowa”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, dzieci zgłosiły bardzo dużo prac. Niestety, nie mogliśmy nagrodzić wszysckich, ale Uczestnikom serdeczenie dziękujemy za zaangażowanie! Najlepsze prace zostaną wręczone naszym Gościom podczas majowego spotkania! 

Przykładowe prace konkursowe
Przykładowe prace konkursowe

W projekcie biorą udział 1 koordynator, 1 nauczyciel oraz 4 uczniów z każdego kraju. W ramach realizacji programu wszyscy uczestnicy w dniach 13 – 17.05.2015 r. spotkają się w Kutnej Horze. Naszą Szkołę wraz z nauczycielem reprezentować będą dwie uczennice klasy 5c oraz dwóch uczniów klasy 5d.

Kutna Hora - organizator zaprosił przedstawicieli miast, koordynatorów i nauczycieli z czterech współpracujących szkół na pierwsze spotkanie, które odbyło się w styczniu 2015 r. Podczas tego spotkania członkowie projektu zaplanowali działania, zajęcia dla wybranych uczniów, którzy w maju 2015 r. będą realizować projekt podczas pobytu w Kutnej Horze.

Szkoła Podstawowa Kamenná stezka, Kutna Hora

W ramach przygotowań do majowego spotkania uczniowie i nauczyciele przygotują materiały na temat swojego miasta i zabytków UNESCO:

  • plakat prezentujący wizję uczniów szkoły dotyczącą własnego miasta. Wszystkie plakaty zostaną zaprezentowane podczas spotkania oraz wezmą udział w wystawie w Szkole Podstawowej „Kamenná stezka”.
  • grę, dzięki której dzieci lepiej poznają swoje miasta partnerskie
  • prezentację nt. własnego miasta

 

O postępach w realizacji założeń programu będziemy informować na tej stronie oraz na stronie projektu:

 

http://gettoknow.kutnahora.cz/

 

 

13 - 17.05.2015

"Let's get to know World Heritage" - Kutna Hora

 

Międzynarodowy szkolny projekt „Poznajmy Światowe Dziedzictwo" okazał się strzałem w dziesiątkę! W dniach 13-17 maja 2015 uczniowie naszej szkoły – Weronika, Emilka, Janek i Kajtek – uczestniczyli w spotkaniu Partnerów w Kutnej Horze. Wraz z kolegami, koleżankami i nauczycielami z Czech, Słowacji i Węgier poznawali historię tego pięknego miasta.

Program spotkania był bardzo ciekawy i zaróżowiany, nie było miejsca na nudę!

Uczniowie ze wszystkich szkół przygotowali prezentacje nt. swoich miast. Naszej prezentacji towarzyszył pokaz stroju krakowskiego – Weronika i Janek świetnie spisali się w roli modeli.

Kolejnym zadaniem było przygotowanie gry dotyczącej danego miasta. My przygotowaliśmy nową wersję gry karcianej „Piotruś”. Uczniowie z Budapesztu zaprezentowali ciekawą grę planszową, dzięki której poznaliśmy wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzieci z Banskiej Stavnicy zaproponowali układanie puzzli z pięknymi zakątkami swojego miasta. Natomiast gospodarze zaprezentowali grę memory z pięknymi rysunkami wykonanymi specjalnie do tej edycji gry.

Podczas zwiedzania szkoły podstawowej, do której uczęszczają nasi koledzy z Kutnej Hory zaprezentowaliśmy przygotowane przez nas plakaty przedstawiające wizję uczniów naszych szkół nt. naszych miast. Każdy plakat był inny, wyjątkowy. Wszystkie prace zrobiły na nas duże wrażenie.

Jednym z punktów programu było zwiedzanie kopalni srebra. Było to bardzo ciekawe doświadczenie – przebrani w białe stroje imitujące tradycyjne ubrania górników z czasów średniowiecza zagłębiliśmy się w wąskie tunele kopalni. Mieliśmy również możliwość podpatrzenia pracy średniowiecznego mincerza – każdy z nas mógł pomóc przy wybijaniu własnej monety!

Zwiedziliśmy również pracownię alchemiczną. Dowiedzieliśmy się, że średniowieczni alchemicy pracowali nad odkryciem tajemnicy kamienia filozoficznego – legendarnej substancji zamieniającej metale nieszlachetne (na przykład rtęć, ołów) w szlachetne (złoto, srebro). Tego samego dnia czekała na nas niespodzianka – zaserwowano nam deser z prawdziwym złotem!

Korzystając ze słonecznej pogody odwiedziliśmy geologiczną wystawę, graliśmy w piłkę nożna i siatkówkę oraz zorganizowaliśmy ognisko. Skorzystaliśmy również z oferty nocy muzealnej w Kutnej Horze i odwiedziliśmy muzeum Lego.

Głównym punktem naszego programu była wizyta w Kościele św. Barbary, która w 1995 r. wraz z innymi zabytkami miasta została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kapica Czaszek zrobiła na nas duże wrażenie. Znajdują się w niej szczątki 40–70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich w XV w. oraz wojny trzydziestoletniej w XVII w. Czaszki i kości zmarłych posłużyły jako materiał konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym kapliczek, ołtarzy, żyrandoli.

Krótka wspinaczka do wieży obserwacyjnej dała nam możliwośc podziwiania pięknego widoku na całe miasto.

Cieszymy się, możemy uczestniczyć w tym międzynarodowym projekcie. Poznaliśmy nowych kolegów i koleżanki, zwiedziliśmy piękne miasto Kutna Hora i zapoznaliśmy się z jego dziedzictwem. Zaprezentowalismy również nasze miasto Kraków z wszystimi jego atrakcjami. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację projektu  - najprawdopodobniej w roku 2016 zapraszamy do Krakowa!

Przygotowania do projektu

Przygotowania do projektu trwają! Pracujemy nad materiałami, które będziemy prezentować w Kutnej Horze.

Głównym punktem naszego plakatu jest smok wawelski - symbol Krakowa. W jego sylwetę "wpisaliśmy" najważniejsze informacje nt. naszego miasta. Nasza praca zostanie zaprezentowana w szkole podstawowej w Kutnej Horze. Podczas wystawy będziemy również omawiać nasz plakat oraz opowiadać o Krakowie uczniom ze Słowacji, Czech i Węgier. Trzymajcie kciuki!

Gry "Piotruś" chyba nikomu nie trzeba przedstawiać - od pokoleń towarzyszy dzecięcym zabawom. Na potrzeby projektu opracowalismy własną wersję gry, w której poszczególne pary tworzą postacie z legend, najważniejsze budynki Krakowa, jego symbole.

W naszej wersji "Piortusiem" jest herb Krakowa.

 

Przykładowe karty