Language:

Najczęściej zadawane pytania


Czy można zapisać Dziecko do Szkoły w sekretariacie?

Tak. Każdy zainteresowany zapisaniem Dziecka do naszej Szkoły może przyjść do sekretariatu w godzinach otwarcia, pobrać formularz rekrutacyjny, wypełnić go i złożyć u Pracownika sekretariatu.

Czy będą utworzone klasy wyłącznie dla Dzieci Sześcioletnich?

W związku z przywróceniem rozpoczynania spełniania obowiązku szkolnego w wieku 7 lat, nie jesteśmy w stanie w tym momencie powiedzieć, ilu Rodziców zdecyduje się na zapisanie swojego sześcioletniego Dziecka do Szkoły. Nie wiemy więc, czy będzie Ich na tyle dużo, by można utworzyć osobny oddział dla młodszych Dzieci. W naszej Szkole widzimy celowość tworzenia takich oddziałów. Oczywiście wsłuchujemy się również w prośby Rodziców i jeżeli zdecydują, aby zapisać swoje Sześcioletnie Dziecko do klasy z Siedmiolatkami, to szanujemy Ich wolę. Tego typu wnioski możliwe są dopiero po ogłoszeniu listy przyjętych do naszej Szkoły.

Jeżeli nasze Dziecko ma ulubionego Kolegę/Koleżankę, np. z przedszkola, to czy można poprosić, aby Dzieci znalazły się w tej samej klasie?

Tak, ale dopiero po ogłoszeniu list przyjętych i podziału na klasy, które według nowych przepisów ma być dokonane ze względu na datę urodzenia. Mimo to prosimy, aby już na Karcie zapisu w dowolnym miejscu dopisać nazwisko Kolegi/Koleżanki. Postaramy się spełnić Państwa prośbę dokonując możliwych przesunięć i wymiany Dzieci przydzielonych do oddziałów zgodnie z wprowadzoną od rekrutacji na rok szkolny 2014/2015 ustawową zasadą. Sugerujemy, abyście Państwo porozumieli się z Rodzicami Kolegi/Koleżanki, aby to była deklaracja dwustronna. Niestety mieliśmy takie sytuacje, że po przydzieleniu Dzieci do klas, Rodzice jednostronnie wycofywali się z wcześniejszej prośby, co dla drugiej strony bywało sporym zaskoczeniem i powodem do niemiłych emocji. Najtrudniej było wytłumaczyć tę zmianę Dziecku, które liczyło na obecność Kolegi/Koleżanki w nowej klasie. Sugerujemy, aby bez względu na Państwa starania, pielęgnować w Dziecku pozytywne nastawienie do tego, co "nowe", bo Szkoła jest kolejnym nowym etapem w życiu Dziecka. Tu pozna nowe Panie i z pewnością zaprzyjaźni się z nowymi Kolegami i Koleżankami.

Czy można wybrać przyszłego Wychowawcę?

Nie. W tym momencie jakakolwiek deklaracja z naszej strony dotycząca tego, kto będzie Wychowawcą przyszłych klas pierwszych byłaby nieodpowiedzialnością i mogłaby Państwa wprowadzić w błąd. W związku z tym, że nie wiemy, ile utworzymy klas pierwszych, nie wiemy również, ilu będziemy potrzebować Nauczycieli. Poza tym taka praktyka mogłaby mocno skomplikować naszą pracę przy przydzielaniu Dzieci do klas, bo jak mielibyśmy decydować w sytuacji, gdy np. ponad 30 Osób chciałoby zapisać Dziecko do "tej Pani". W naszej Szkole pracują doświadczeni Nauczyciele. Cieszymy się, że Państwo cenicie Ich profesjonalizm i wybieracie Szkołę również ze względu na Ich pracę. Prosimy Państwa o zaufanie i zrozumienie naszych decyzji, ponieważ podejmując je musimy brać pod uwagę wiele różnych czynników.

Kiedy i jak dokonuje się przydziału Dzieci do klas?

Po zakończeniu rekrutacji, jeszcze przed ogłoszeniem wyników, dokonuje się przydziału Dzieci do klas. To dość czasochłonne i stresujące zajęcie :-) W pierwszej kolejności decydujemy, ile powstanie klas pierwszych (maksymalna liczba Dzieci w klasie to 25). Zgodnie  z nowymi przepisami musimy podzielić liczbę przyjętych Dzieci przez 25 i policzyć, ile możemy utworzyć oddziałów spełniających warunek, że w jednej klasie nie może być więcej niż 25 Dzieci. W kolejnym kroku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, szeregujemy Dzieci ze względu na datę urodzenia od najmłodszych do najstarszych , a następnie dzielimy na wyliczoną wcześniej liczbę oddziałów zaczynając od początku listy. Przy takim podziale w jednej klasie znajdą się Dzieci urodzone, np. w kolejnych dwóch miesiącach roku. Nie tworzymy klas "lepszych" i "gorszych", dla konkretnego Wychowawcy - po pierwsze nie wolno nam tak postępować, po drugie nawet, gdybyśmy mogli, na etapie rekrutacji nie mamy żadnej wiedzy na temat poziomu rozwoju, umiejętności i zdolności Dzieci. Każda klasa to dla nas samych niespodzianka :-)

 

 

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w Szkole?

Klasy I-III i klasy IV-VI mją osobne pawilony, osobne szatnie, osobne wejścia do szatni, co sprawia, że Dzieci młodsze są praktycznie oddzielone od Dzieci starszych. Dzieci do szatni przyprowadzane są przez Rodziców. Kilka minut przed lekcjami do szatni schodzi Nauczyciel, z którym Dzieci przechodzą do sali lekcyjnej (jeżeli Dziecko przed lekcjami przebywało w świetlicy, to w odpowiedniej chwili sprowadzane jest przez Nauczyciela świetlicy do szatni, aby wspólnie ze swoja klasą mogło wyjść na lekcje). Podczas lekcji i podczas przerw Dzieci są pod opieką Nauczycieli uczących w tej klasie. Po skończonych lekcjach Nauczyciel odprowadza Dzieci do szatni (te, które wychodzą po lekcjach do domu) lub do świetlicy. W świetlicy opiekę nad dzieckiem przejmują Nauczyciele świetlicy, którzy towarzyszą Dzieciom do czasu wyjścia ze Szkoły (w grupach świetlicowych Dzieci jedzą obiad - najczęściej w czasie, gdy starsi Uczniowie mają lekcje). W szatniach pracują Panie szatniarki, które znają praktycznie każde Dziecko, jego Rodziców i Krewnych, którzy są upoważnieni do odebrania Dziecka ze Szkoły. Każdy wrzesień jest dla nas "uczeniem się" nowych Uczniów i zwyczajów Rodziców, dlatego mamy nadzieję, że Państwo dacie nam czas na poznanie Państwa Dzieci. Budynek Szkoły jest monitorowany.

Jak wygląda organizacja świetlicy?

Świetlica czynna jest w godz. od 6:30 do 17:00. Zapisy do świetlicy prowadzone są w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Do świetlicy można zapisać również Dziecko w dowolnej chwili, gdy zaistenieje taka potrzeba. Dzieci przydzielane są do "grup świetlicowych", z których każda ma przypisanych Nauczycieli i przygotowany "plan zajęć". W czasie zajęć świetlicowych Dzieci odrabiają zadania domowe, jedzą obiad, uczestniczą w zajęciach ruchowych (w tym spacery i zabawy na powietrzu), plastycznych, muzycznych, rozwijających logiczne myślenie, w spotkaniach z "ciekawą książką" lub "ciekawym filmem". Mają czas na zabawę dowolną i wypoczynek w "pokoju relaksacyjnym". Wrzesień każdego roku jest czasem organizowania świetlicy, poznawania nowych Uczniów, dlatego ważna jest współpraca Rodziców z Nauczycielami.

Czy Dzieci mogą zostawić podręczniki w Szkole?

Tak. W każdej sali jest miejsce, gdzie Dzieci mogą zostawić podręczniki. Dziecko w klasie I ma najczęściej 1 książkę z ćwiczeniami do edukacji wczesnoszkolnej, z której korzysta na co dzień, podręcznik do j. angielskiego z ćwiczeniami oraz katechizm (w przypadku Dzieci uczęszczających na lekcje religii), dodatkowo zeszyty. W przypadku konieczności odrobienia zadania domowego, Dzieci zabierają podręczniki do domu. Warto pmiętać, że ciężar uczniowskiego plecaka to nie tylko podręczniki i zeszyty, ale również piórnik, kredki, pojemniki na śniadanie, butelki z napojami, dziecięce maskotki :-), itp. O tym, jak przygotować Dziecko do zajęć w Szkole, będą informować Wychowawcy na pierwszym spotkaniu z przyszłymi Pierwszoklasistami i Rodzicami, które planowane jest na 22. czerwca 2016 r., godz. 17:00.

Czy wszystkie klasy chodzą do Szkoły "na rano"?

Tak. Jednak nie wszystkie klasy rozpoczynają zajęcia o godzinie 8:00. Niektóre zaczynają lekcje o 8:55. Inne o 9:50 lub 10:45. Taka organizacja jest konieczna, ponieważ chcemy unikać w tym samym czasie zbyt dużej liczby Dzieci w szatni, w świetlicy, czy w stołówce szkolnej. Kwestia rozpoczynania lekcji nie jest również bez znaczenia dla Rodziców, którzy dowożą Dzieci do Szkoły samochodami. Rozpoczynanie lekcji o różnych porach pomaga w rozładowaniu korków utrudniających dojazd do Szkoły. Przewidujemy, że w kolejnych latach szkolnych lekcje w "Dwójce" będą rozpoczynać się o 8:00 i kończyć najpóźniej o 15:20. Nie przewidujemy konieczności wprowadzenia klasycznej dwuzmianowości w naszej Szkole, natomiast z pewnością będą klasy wspólnie korzystające z jednej sali lekcyjnej.