Polska - moja Ojczyzna

W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy realizację trzyletniego projektu edukacyjnego pod nazwą "Świadomi naszych korzeni niesiemy Polskę światu", który spinają dwa ważne jubileusze: 1050 rocznica Chrztu Polski (2016 r.) i 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości (2018 r.). W ciągu kolejnych trzech lat pragniemy przybliżyć naszym Uczniom historię naszej Ojczyzny od czasów legendarnych do odzyskania niepodleglości. W związku z tym podejmujemy wiele działań, aby nasi Uczniowie nie tylko w sposób świadomy i celowy, ale również przy okazji zapamiętywali ważne daty, wydarzenia i postacie z historii Polski. W tygodniu "Polska moja Ojczyzna" odsłoniliśmy pierwsze daty na naszej szkolnej osi czasu, natomiast 22. kwietnia 2016 r., w dniu Święta Szkoły, przypomnimy sobie historię początków państwa polskiego i związanej z nią historię naszego Patrona - Świętego Wojciecha. W związku z tym przygotowujemy dla Uczniów klas 4-6 specjalną grę terenową. Aby się łatwiej było do niej przygotować, Pani Katarzyna Szewczyk opracowała specjalny materiał, który opowiada o tym wszystkim, co każdy Uczeń naszej Szkoły powinien wiedzieć o początkach państwa polskiego :-) Zachęcamy więc do czytania i zapamiętywania informacji, które z pewnością przydadzą się podczas zabawy w Święto Szkoły. Pod koniec roku szkolnego odbędzie się wielki wieloetapowy szkolny konkurs, w czasie którego wyłonimy tegorocznych Mistrzów, którym nadamy honorowy tytuł "Strażników Dziejów".

Pellentesque hendrerit metus ac dolor volutpat vestibulum. Nullam ultricies purus erat, vitae rhoncus tellus. Morbi scelerisque quam sit amet sem accumsan molestie. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Maecenas faucibus est sed dolor consequat nec aliquam est convallis. Sed orci neque, auctor hendrerit lobortis sed, fermentum sit amet velit. In faucibus sem at nisi rutrum ac pharetra odio sodales. Fusce sagittis, lacus sit amet consectetur accumsan, odio erat varius orci, quis bibendum lorem sem non mi. Ut vel eros eget lectus hendrerit sollicitudin. Morbi molestie nibh a velit rhoncus sit amet posuere elit sagittis. Proin sed dolor id ligula vehicula vestibulum. Aenean viverra, eros ac vulputate interdum, lorem justo pellentesque mi, id commodo lacus purus in sapien. Nullam nulla est, tristique id iaculis molestie, aliquam sed quam. Quisque pharetra eleifend luctus. In in lorem nunc, sit amet faucibus dolor. Etiam luctus fermentum massa, sed ultricies neque tempus vel.

Donec nec mi ante. Vestibulum eu tellus mauris. Mauris at nibh mi, eget condimentum est. Proin pulvinar felis non purus ultricies eget auctor odio blandit. Duis congue nisl tristique velit mollis eu suscipit nunc vulputate. Aenean neque mi, mattis tristique aliquam ut, faucibus in sem. Suspendisse ac bibendum ligula. Nam laoreet mi a magna ultricies scelerisque. Praesent condimentum convallis nisi, vitae aliquet nisl consequat a. Integer feugiat, quam nec pellentesque ornare, risus lorem posuere arcu, quis condimentum turpis orci vel risus. Aenean non nisl augue. Nulla nec imperdiet tellus.

[download] 1.3 MB Początki państwa polskiego
[download] 1.8 MB 9f5mamfirme.pl
[download] 1.9 MB 9f5mamfirme.pl
[download] 2.6 MB 9f5mamfirme.pl

Daty, wydarzenia i postacie, które zapamiętam na zawsze

966 r. Mieszko I (a z nim całe jego państwo) został ochrzczony.
968 r. w Polsce powstało pierwsze biskupstwo w Poznaniu, na którego czele stanął biskup Jordan.
972 r. Mieszko I pokonał margrabiego Hodona w bitwie pod Cedynią.
992 r. zmarł pierwszy historyczny (czyli potwierdzony w źródłach pisanych) władca polski Mieszko I.
997 r. (23 kwietnia) próba chrystianizacji pogańskich Prusów zakończyła się atakiem na misjonarzy i śmiercią świętego Wojciecha.
1000 r. zjazd gnieźnieński – z okazji powołania w Polsce arcybiskupstwa w Gnieźnie oraz biskupstw w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu (zobacz mapa 2.), do Polski przybył cesarz niemiecki Otton III, który zapragnął pomodlić się przy grobie świętego Wojciecha.
1002 r. opanowanie Milska i Łużyc przez Bolesława Chrobrego.
1003 r. wykorzystując walki o tron czeski Bolesław zaatakował ten kraj i objął nad nim panowanie. Rozpoczęły się wieloletnie walki pomiędzy Polską a Królestwem Niemieckim.
1004 r. utrata tronu czeskiego, ale Bolesław przyłączył do swojego państwa Morawy.
1018 r. Bolesław Chrobry i cesarz niemiecki Henryk II zakończyli 15 – letnie zmagania pokojem w Budziszynie. W tym samym roku władca Polski pokonał księcia ruskiego Jarosława Mądrego i zdobył Kijów. Wyprawa kijowska zakończyła się przyłączeniem Grodów Czerwieńskich do Polski.
1025 r. koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. W dwa miesiące później pierwszy król Polski zmarł.